Розвиток і хід весняного паводка, пропуску льоду, повені в Харківській області
Календарна зима 2024-2025 рр. в Україні характеризується аномально теплим температурним фоном з періодичними короткочасними затоками холоду, який не сприяв утворенню стійкого снігового покриву та його накопиченню протягом зимового періоду.
За даними Українського гідрометеорологічного центру Державної служби України з надзвичайних ситуацій сніговий покрив почав утворюватися наприкінці листопада 2024 року, проте на початку грудня станув та надалі практично не спостерігався.
Процес снігонакопичення по території Харківської області розпочався у другій декаді лютого 2025 року, і за результатами снігомірної зйомки 20 лютого 2025 року суцільний сніговий покрив спостерігався незначною висотою (до 5 см). Також і промерзання ґрунту в зимовий період було мінімальним.
Запаси води у сніговому покриві на водозаборах річки Сіверський Донець були незначними – 1-15 мм.
Внаслідок переважання теплої погоди та випадіння опадів, ґрунтові вологозапаси в суббасейнах Сіверського Дінця збільшилися у 2-4 рази й станом на початок лютого запаси вологи у метровому шарі ґрунту були близькими до середніх багаторічних величин.
Льодоутворення практично не спостерігалося. Товщина криги на річках, де спостерігався неповний та суцільний льодостав становила 1-15 см; на окремих ділянках притоки Сіверського Дінця - 16-26 см.
Упродовж осінньо-зимового періоду 2024-2025 рр. в басейнах всіх річок Харківської області та України в цілому склалися несприятливі гідрометеорологічні умови для формування весняного водопілля подібні до тих умов, що спостерігались у 2020 році, коли на більшості рівнинних річок України відмічалось невиражене водопілля (або його відсутність), маловодність річок упродовж весняного періоду та погіршення ситуації в період межені.
За даними департаменту екології та природних ресурсів Харківської ОДА, востаннє весняний паводок в Харківській області спостерігався у 2010 році.