Ізюмська районна військова адміністрація
Харківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Як громадам ставати регіональними полюсами зростання

Дата: 15.11.2024 15:44
Кількість переглядів: 35

Фото без описуПеред українською державною регіональною політикою все гостріше стає питання того, яким чином генерувати ресурси, необхідні для забезпечення необхідних на рівні держави витрат і підтримки тих регіонів і громад, які найбільше постраждали від російської агресії?
 

Важливим джерелом для цього є підтримка, яку ми отримуємо від наших міжнародних партнерів. Адже, щоб стати успішною державою в майбутньому, ми повинні будемо сподіватись не лише на міжнародних партнерів. Очікувати значного притоку іноземних інвестицій можна лише в майбутньому. Адже станом на сьогодні Україна відноситься до країн з найвищим показником інвестиційного ризику - 14,66%. У порівнянні Польща – 1,03%, Румунія – 2,68%, Молдова - 7,94%, Сомалі - 14,66%.
Розуміємо що після Перемоги у цій війні сприйняття України потенційними інвесторами суттєво зміниться, проте не слід забувати що відголоски війни будуть насторожуючим фактором.

Одне з можливих рішень в такій ситуації може полягати в тому, щоб частину доступних ресурсів спрямовувати у ті точки, де може досягнутий ефект мультиплікації, з тим, щоб забезпечити вищі економічні показники для країни в цілому. У цьому і полягає ідея полюсів зростання, яка зародилась у повоєнній Франції і яку тою чи іншою мірою наслідує низка підходів і у сучасній європейській політиці.

Як ця ідея може бути застосована в Україні зараз і на майбутнє?

Як визначали «полюси зростання» у світі.
Дослідження, проведене експертами Сівітта та EasyBusiness у партнерстві з Ukraine-Moldova American Enterprise Fund, показало, що концепція полюсів зростання використовувалась переважно в періоди подолання кризових явищ в економіці в багатьох країнах Європи, Африки, Азії, Латинської Америки. Для їх визначення використовувались різні індикатори (загалом понад 50), які можна поділити на 5 груп:

• Статус в АТУ (адміністративно-територіальний устрій);
• Демографічні показники;
• Інноваційна діяльність;
• Економічна спроможність;
• Просторова зв’язаність.

Різні країни робили акцент на різних критеріях. Але так чи інакше з їх допомогою у всіх випадках намагалися визначити передумови для розвитку місцевих економік - наявність людського капіталу, інноваційної інфраструктури, сприятливого бізнес-клімату та якісної транспортної системи – з тим, щоб в подальшому отримати вищий ефект від інтервенцій.

Як громаді стати «полюсом зростання»
Досягнення можливого максимуму в нинішніх умовах задля закладення основ майбутнього зростання буде залежати від того, як громада скористається з наявних передумов:

• Залучення бізнесу;
• Формування людського потенціалу;
• Створення комфортного середовища для мешканців;
• Інституційний розвиток та співпраця між сусідніми громадами.

Багато громад сьогодні виправдано роблять ставку на залучення донорських коштів. Об’єднання зусиль у вигляді спеціалізованих проектних офісів і тут є перевагою з точки зору підвищення спроможності скористатись наявними можливостями.

Полюси зростання потребують стимулювання
Не все залежить тільки від самих громад. Деякі проблеми вони не здатні вирішити навіть спільними зусиллями. Необхідна дуже прагматично орієнтована, буквально «акупунктурна» політика підтримки і стимулювання економічного розвитку на місцевому і регіональному рівні.

Для України розбудова таких полюсів зростання може стати важливою передумовою успішного післявоєнного відновлення за умови об’єднання ініціативи «знизу» і підтримки «зверху».

Детальніше читайте за посиланням: https://decentralization.ua/news/18896

За матеріалами Порталу Децентралізація


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора