Ізюмська районна військова адміністрація
Харківська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Прийомна сім’я– можливість для дитини жити у родині

Дата: 31.08.2023 11:08
Кількість переглядів: 355

Фото без описуМетою утворення прийомної сім'ї є забезпечення належних умов для зростання в сімейному оточенні дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, шляхом влаштування їх у сім'ї на виховання та спільне проживання.

ПРИЙОМНА СІМ’Я – одна із форм сімейного виховання дітей, коли подружжя або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли на виховання та спільне проживання від ОДНОГО до ЧОТИРЬОХ дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

ПРИЙОМНІ ДІТИ - діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовані до прийомної сім'ї.

ПРИЙОМНІ ДІТИ проживають і виховуються у прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку. Після досягнення 18-річного віку такі особи у разі продовження навчання в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти можуть за їх вибором продовжити проживати і виховуватися у цій прийомній сім’ї до закінчення відповідних закладів освіти.

ОСОБИ З ЧИСЛА дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яким встановлено інвалідність, за їх вибором можуть продовжити проживати і виховуватися у прийомній сім’ї до досягнення ними 23-річного віку незалежно від того, чи навчаються вони у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2022 року № 349 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо захисту прав дітей на період надзвичайного або воєнного стану» під час дії на території України надзвичайного або воєнного стану у прийомні сім’ї можуть тимчасово влаштовуватися діти, які залишилися без батьківського піклування, на умовах тимчасового влаштування В МЕЖАХ передбаченої граничної чисельності дітей у прийомній сім’ї.

У разі утворення прийомної сім’ї ПРИЙОМНІ БАТЬКИ беруть за плату прийомних дітей на власну житлову площу за наявності відповідних санітарно-гігієнічних та побутових умов (належного стану житлового приміщення, необхідної житлової площі, належного санітарного стану, наявності необхідних меблів, побутової техніки та інших предметів тривалого вжитку, наявності умов для проживання, виховання та розвитку дитини).

За ПРИЙОМНИМИ ДІТЬМИ ЗБЕРІГАЮТЬСЯ пільги і державні гарантії, передбачені законодавством для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

Між батьками і прийомними дітьми СІМЕЙНИХ ПРАВОВІДНОСИН не виникає. За вихованцями зберігається статус дитини- сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, що передбачає збереження раніше призначених аліментів, пенсій, інших виплат державної допомоги.

Суми коштів, що належать прийомним дітям, ПЕРЕХОДЯТЬ У РОЗПОРЯДЖЕННЯ прийомних батьків і витрачаються ними на утримання прийомних дітей.

ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНИХ ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ УТВОРЕННЯ ПРИЙОМНОЇ СІМ’Ї:

Для утворення прийомної сім'ї потрібно подати до органу, який утворює прийомну сім’ю (такими органами можуть бути районна державна адміністрація, виконавчий орган міської ради), такі документи:

- заяву кандидатів у прийомні батьки про утворення прийомної сім’ї із зазначенням інформації про наявність або відсутність кредитних зобов’язань;
- копію документів, що посвідчують особу кандидатів у прийомні батьки;
- довідку про реєстрацію місця проживання особи (для кандидатів у прийомні батьки та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі);
- копію свідоцтва про шлюб (для подружжя);
- висновок про стан здоров’я заявника - для заявників та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі;
- довідку про доходи потенційної прийомної сім’ї за останні шість місяців або довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку);
- довідку про наявність або відсутність виконавчого провадження стосовно боргових зобов’язань;
- довідку про наявність або відсутність судимості, видану територіальним органом з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника (для кожного заявника та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі);
- копію документа, що підтверджує право власності на житло кандидатів у прийомні батьки;
- довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у прийомні батьки, на утворення прийомної сім’ї, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка приймає документи, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, імені, по батькові, підпису посадової особи та дати.

ЗАЯВУ може бути подано в паперовій формі безпосередньо під час особистого прийому в службі у справах дітей або в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг та інтегровані з ним інформаційні системи Мінсоцполітики, органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування.

Прийомні батьки: реєстрація кандидатом на порталі «Дія» –
https://diia.gov.ua/.../prijomni-batki-batki-vihovateli...

Від подружжя, яке бажає утворити прийомну сім’ю приймається спільна заява, підписана кожним з подружжя.

СТРОК ДІЇ вищезазначених документів, СТАНОВИТЬ 12 місяців з дня їх видачі, якщо інше не передбачено законодавством.

Особи, які виявили бажання стати прийомними батьками, в обов'язковому порядку МАЮТЬ ПРОЙТИ НАВЧАННЯ, організоване обласним центром соціальних служб із залученням спеціалістів з питань психології, педагогіки, медицини тощо, за програмою, затвердженою Мінсоцполітики.

КАНДИДАТУРИ потенційних прийомних батьків та кандидатури дітей, які передаються на виховання, ПОГОДЖУЮТЬСЯ з органами опіки та піклування.

ХТО МОЖЕ БУТИ ПРИЙОМНИМИ БАТЬКАМИ?

Прийомними батьками можуть бути окремі працездатні особи та особи, які перебувають у шлюбі, крім випадків, коли хоча б одна з них:
- не пройшла курс навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
- визнана в установленому порядку недієздатною або обмежено дієздатною;
- позбавлена батьківських прав;
- була усиновлювачем, опікуном, піклувальником, прийомним батьком, батьком-вихователем іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним, опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу було припинено з її вини;
- за станом здоров'я не може виконувати обов'язки щодо виховання дітей (особи з інвалідністю I і II групи, які за висновком медико-соціальної експертної комісії потребують стороннього догляду, особи, в яких офіційно зареєстровані асоціальні прояви, нахили до насильства);
- перебуває на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;
- зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами;
- страждає на хвороби, перелік яких затверджений МОЗ щодо осіб, які не можуть бути усиновлювачами;
- була засуджена за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324 і 442 Кримінального кодексу України, або має непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів.

НЕ МОЖУТЬ БУТИ ПРИЙОМНИМИ БАТЬКАМИ:

- особи, з якими на спільній житловій площі проживають члени сім’ї (у тому числі малолітні та неповнолітні діти), які мають глибокі органічні ураження нервової системи, хворі на СНІД (крім сімей, які беруть на виховання дітей, уражених ВІЛ-інфекцією), алкогольну, наркотичну залежність, відкриту форму туберкульозу, психотичні розлади, в яких офіційно зареєстровано асоціальні прояви, нахили до насильства;
- особи, які не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);
- інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини, у тому числі особи, які вчинили домашнє насильство у будь-якій формі.

Середньомісячний СУКУПНИЙ ДОХІД сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, що передували місяцю звернення із заявою про утворення прийомної сім'ї, не може бути менший ніж розмір прожиткового мінімуму, встановлений законом для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Прийомні батьки Є ЗАКОННИМИ ПРЕДСТАВНИКАМИ прийомних дітей на підприємствах, в установах та організаціях без спеціальних на те повноважень, несуть персональну відповідальність за життя, здоров'я, фізичний і психічний розвиток прийомних дітей та дотримання принципу конфіденційності інформації щодо ураження прийомних дітей ВІЛ-інфекцією.

Прийомні батьки ЗОБОВ’ЯЗАНІ сприяти забезпеченню пріоритетного права прийомних дітей на усиновлення. Створення прийомними батьками перешкод у забезпеченні такого права прийомних дітей Є ПІДСТАВОЮ для перегляду рішення про подальше функціонування прийомної сім’ї.

ПРИЙНЯТТЯ РІШЕННЯ ПРО УТВОРЕННЯ ПРИЙОМНОЇ СІМ’Ї ТА УКЛАДЕННЯ ДОГОВОРУ:

РІШЕННЯ ПРО УТВОРЕННЯ прийомної сім’ї приймається районною державною адміністрацією, виконавчим органом міської ради на підставі заяви сім’ї або окремої особи, які виявили бажання утворити прийомну сім’ю, за поданням відповідного висновку служби у справах дітей про можливість утворення прийомної сім’ї з урахуванням рекомендації центру соціальних служб за результатами проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Зазначена сім'я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, обов'язково інформується про стан здоров'я, фізичний та розумовий розвиток дітей, яких вони бажають взяти на виховання та спільне проживання.

На підставі рішення про утворення прийомної сім'ї між прийомними батьками та органом, який прийняв рішення про її утворення, УКЛАДАЄТЬСЯ ДОГОВІР про влаштування дітей до прийомної сім'ї на виховання та спільне проживання за формою визначеною законодавством.

ДІЯ ДОГОВОРУ ПРИПИНЯЄТЬСЯ у разі виникнення у прийомній сім’ї несприятливих умов для виховання дітей та спільного проживання (тяжка хвороба прийомних батьків, відсутність взаєморозуміння батьків з дітьми, конфліктні стосунки дітей), невиконання прийомними батьками обов’язків щодо належного виховання, розвитку, утримання дітей та інших обставин передбачених законодавством.

СЛУЖБА У СПРАВАХ ДІТЕЙ районної держадміністрації, виконавчого органу міської ради, адміністрації закладів, у яких виховуються діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, НАДАЮТЬ ДОПОМОГУ потенційним прийомним батькам у підборі дітей та налагодженні контактів з ними.

ВЛАШТУВАННЯ ДІТЕЙ у прийомну сім'ю проводиться з урахуванням віку прийомних батьків та дітей, щоб на час досягнення обома прийомними батьками пенсійного віку всі прийомні діти досягли віку вибуття з прийомної сім'ї. У разі досягнення пенсійного віку одним з прийомних батьків час перебування дітей визначається за віком молодшого з батьків. В окремих випадках ЗА ЗГОДОЮ СТОРІН прийомна сім'я може функціонувати і після досягнення прийомними батьками пенсійного віку, але не більше ніж протягом п'яти років.

Для влаштування дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування, до прийомної сім’ї НЕОБХІДНА ЗГОДА ДИТИНИ, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може висловити свою думку.

Для оформлення прийомної сім'ї ЗГОДА ВСІХ повнолітніх членів родини, які проживають разом, є необхідною. У свою чергу прийомні батьки мають враховувати згоду не лише дорослих членів родини, а й рідних дітей, які не досягли повноліття.

Прийомні діти МАЮТЬ ПРАВО підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами, якщо це не суперечить їхнім інтересам і не заборонено рішенням суду. Форми такого спілкування визначають органи опіки та піклування за погодженням з прийомними батьками та за участю центру соціальних служб.

РАЗ НА РІК служба у справах дітей за місцем проживання сім’ї СКЛАДАЄ ЗВІТ про стан виховання, утримання і розвитку дітей у прийомній сім’ї на основі інформації, що надається центром соціальних служб, іншими установами або закладами надання соціальних послуг або соціальним працівником або фахівцем із соціальної роботи, який здійснює соціальне супроводження сім’ї, адміністрацією закладу дошкільної освіти або закладу загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, де навчається дитина, лікарем загальної практики - сімейним лікарем, лікарем-педіатром і дільничним офіцером місцевої поліцейської дільниці. Прийомні батьки ОБОВ’ЯЗКОВО ознайомлюються із складеним звітом, який затверджується начальником служби у справах дітей.

МАТЕРІАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРИЙОМНОЇ СІМ’Ї:

Прийомним сім’ям з державного бюджету виплачуються такі види соціальних виплат:

– державна соціальна допомога, яка виплачується на кожну прийомну дитину в розмірі 2,5 прожиткових мінімумів для дітей відповідного віку, для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму (на даний час прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить 2 272,00грн, для дітей віком від 6 до 18 років – 2 833,00грн).

– грошове забезпечення прийомним батькам, яке виплачується одному із прийомних батьків і становить один прожитковий мінімум для осіб працездатного віку на кожну прийомну дитину (2 684,00 грн.).

Із сум грошового забезпечення прийомних батьків відбувається нарахування та сплата страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (без зменшення належної суми грошового забезпечення).

Якщо Ви бажаєте підтримати дитину та стати прийомними батьками звертайтеся до служби у справах дітей Ізюмської районної військової (державної) адміністрації або до служби у справах дітей територіальної громади за місцем вашого проживання.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора