-

                                                                            До уваги користувачів! На сайті проводяться технічні роботи.

 

Інклюзивні центри впроваджуватимуть європейські стандарти безбар’єрності

Відтепер робота таких центрів буде наближена до європейських стандартів безбар’єрності. «Послуги з визначення та задоволення особливих освітніх потреб дітей стануть якіснішими, з’являться нові діагностичні інструменти для підтримки дітей, які відчувають труднощі в навчанні, буде запроваджено міжнародні підходи до визначення категорій (типів) освітніх труднощів у осіб з особливими освітніми потребами», - розповіли у Міністерстві освіти та науки України.
Документом визначено зміни насамперед до Положення про інклюзивно-ресурсний центр та інших нормативно-правових актів, а саме:
- передбачено створення філій ІРЦ та мобільних інклюзивно-ресурсних центрів;
- усунено норми щодо нижньої межі віку дитини для проведення комплексної оцінки потреб. Якщо раніше центри опікувались дітьми віком від 2 до 18 років, то відтепер звертатися до них зможуть батьки дітей від народження, а також молоді люди віком від 18 років, якщо в них виникають особливі освітні потреби.
- Уточнено завдання ІРЦ, зокрема, усунено норми, які призводили до дублювання функцій з надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг у закладах освіти;
- встановлено, що до штатного розпису ІРЦ запроваджуються додаткові посади фахівців (консультантів) з розрахунку 0,5 ставки на кожну додаткову тисячу дитячого населення, яке проживає на території відповідної територіальної громади;
- підвищено статус фахівців ІРЦ. Тепер вони матимуть статус фахівців ІРЦ (консультантів). Пропонується встановити керівнику (директору) інклюзивно-ресурсного центру, завідувачу філії інклюзивно-ресурсного центру 16-й тарифний розряд, фахівцю (консультанту) інклюзивно-ресурсного центру – 15-й тарифний розряд (на сьогодні встановлені 14-й та 15-й тарифні розряди відповідно).
- Усунено норму щодо 18 годин педагогічного навантаження, водночас забезпечено обов’язкове виконання основних функцій та завдань ІРЦ для забезпечення права на освіти осіб з особливими освітніми потребами;
- установлені з 1 січня 2022 року педагогічним працівникам інклюзивно-ресурсних центрів надбавки у фіксованому розмірі не менш ніж 25% посадового окладу;
- установлено тривалість робочого тижня педагогічних працівників інклюзивно-ресурсного центру до 36 годин на тиждень (зараз 40 годин) та скасовано норму щодо педагогічного навантаження – 18 годин на тиждень.
Також посилено вимоги щодо дотримання безбар'єрності приміщень та будівель ІРЦ.
Зміни розроблено МОН із залученням практиків, науковців, громадських організацій, з урахуванням рекомендацій Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій, батьків, громадськості та міжнародних експертів, зокрема - з Ізраїлю, Польщі, Латвії, Молдови та інших.
Нагадаємо, удосконалення роботи ІРЦ передбачено ключовим проєктом «Шкільна освіта для всіх», який був представлений під час засідання Ради безбар’єрності за участю Першої леді Олени Зеленської та Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля 12 липня цього року.