Інформація для ознайомлення

Новини Ізюмської ОДПІ станом на 25 травня 2017 року

Оприлюднено у Інформація для ознайомлення

Податковий календар

Ізюмська ОДПІ повідомляє, що:

  • Понеділок, 29 травня 2017

Останній день сплати

- єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами за квітень.

  • Вівторок, 30 травня 2017

Останній день сплати

- акцизного податку за квітень;

- ПДВ за квітень платниками, у яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю;

- плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за квітень;

- рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини за квітень;

- рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за квітень;

- рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами територією України за квітень;

- рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України  за квітень;

- податку на доходи фізичних осіб з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень;

- податку на доходи фізичних осіб із загальної суми процентів, нарахованих за квітень на поточний або депозитний банківський рахунок; на вклади членів кредитної спілки;

- військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень.

Інформація для сільгоспвиробників

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017р. № 178 ««Деякі питання виплати бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції» заяви про внесення сільськогосподарського товаровиробника до Реєстру отримувачів бюджетної дотації за результатами квітня 2017 року можуть бути подані з 23 по 27 травня 2017 р. включно.

Нагадаємо, що заява про внесення сільгосптоваровиробника до Реєстру заповнюється та подається в електронній формі або у паперовому вигляді у місяці, який передує початку податкового періоду, з якого особа матиме право на отримання бюджетної дотації, та протягом п'яти календарних днів після закінчення граничного строку подання податкової звітності з ПДВ, встановленого для місячного податкового (звітного) періоду, та розглядається контролюючим органом за місцем обліку особи як платника ПДВ.

Крім того, ці підприємства повинні відповідати наступним умовам:  станом на 31 грудня 2016 р. були внесені до реєстру  суб’єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства відповідно до статті 209 Податкового кодексу України і станом на 1 березня 2017 р. зареєстровані як платники податку на додану вартість та провадили види діяльності, визначені у пункті 161.3 статті 161 Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України».

Сервіс ДФС «Кордон» допоможе уникнути черги на пунктах пропуску

Громадяни України та іноземці, які планують подорожі за кордон або в Україну, для якнайшвидшого перетину кордону мають змогу скористатися сервісом ДФС «Кордон» (http://kordon.sfs.gov.ua/uk/Home/Index).

У зв’язку із запровадженням безвізового режиму між Європейським Союзом та Україною очікується збільшення трафіку на кордоні. Для розробки оптимального маршруту та розрахунку часу на перетин кордону, ДФС пропонує подорожуючим  перевіряти завантаженість пунктів пропуску, через які планується в’їзд в Україну або виїзд за кордон.

Сервіс надає інформацію щодо часу очікування для легкового та вантажного транспорту на всіх пунктах пропуску на кордоні України, а також на адміністративному кордоні з тимчасово окупованою АР Крим.

Для зручності відвідувачі «Кордону» мають змогу обрати одну з семи мов користування сервісом. 

Перевірку на наявність критеріїв ризику при реєстрації податкових накладних проходитимуть не всі

За час функціонування єдиного електронного реєстру автоматичного відшкодування ПДВ , тобто з 1 квітня цього року, вже відшкодовано понад 11 млрд грн. 
Сума бюджетного відшкодування ПДВ (за заявами, поданими після 1 квітня 2017 року), що може бути узгоджена (в «автоматичному режимі»), у травні становить більше 9,7 млрд грн (2 869 платникам податку), а у червні — 254 млн грн (81 платнику податку) відповідно.

Щодо системи припинення реєстрації ризикових податкових накладних, то наразі Мінфін спільно з ДФС тестує цю систему. Повноцінний запуск її відбудеться 1 липня 2017 р.

Не перевіряються податкові накладні малого бізнесу (місячний обсяг постачання не перевищує 500 тис. грн) та накладні, зареєстровані на неплатників податку.

За розрахунками, лише 2 —3 % платників проходитимуть перевірку на наявність критеріїв ризику. До критеріїв ризику, достатніх для зупинення реєстрації, належить:

- наявний «пересорт» товарів — невідповідність обсягу або відсутність придбання товару при його реалізації;

- відсутність прав на впровадження певних видів діяльності — дозвільні документи, ліцензії на здійснення відповідної діяльності;

- значні обсяги реєстрації розрахунків коригування на неплатників податку. 
Імплементація Закону № 1797 дасть змогу досягти таких результатів:

1) запобігти появі «фіктивного» податкового кредиту: тільки за січень — лютий 2017 р. працівниками ДФС виявлено майже 2 млрд грн зареєстрованого «ризикового» кредиту;

2) забезпечити достовірність інформації в Системі електронного адміністрування ПДВ: автоматичний і хронологічний порядок бюджетного відшкодування ПДВ;

3) збільшити податкові надходження з ПДВ: ліквідація схем з ухиляння від сплати податків через «фіктивні» витрати.

Про застосування РРО фізичними особами - спрощенцями

Нагадуємо, що  відповідно до Податкового кодексу України реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку:

- першої групи;

- другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн. гривень.

У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад
1 млн. гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Данні норми ПКУ не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.

Зокрема, нормою пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України передбачено застосування реєстраторів розрахункових операцій РРО платниками єдиного податку, які здійснюють реалізацію таких побутових товарів.

До уваги підприємців - платників єдиного податку

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що фіксовані ставки єдиного податку  встановлюються кожною територіальною громадою, але не менше граничного розміру, визначеного п.293.2 ст. 293 Податкового кодексу: 10% від розміру прожиткового мінімуму - для першої групи та 20 % від мінімальної заробітної плати – для другої групи платників єдиного податку.

При цьому у разі здійснення платниками єдиного податку першої і другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї адміністративно – територіальної одиниці, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку, встановлений для відповідної групи таких платників.

Також повідомляємо, що у зв`язку з прийняттям місцевими радами з 2017 року оновлених ставок єдиного податку для платників другої групи на даний час існують тимчасові труднощі технічного характеру щодо  нарахувань єдиного податку.      Можливе існування безпідставного податкового боргу.

Фахівцями області проводиться індивідуальна робота по кожному з таких платників, з урахуванням умов здійснення діяльності. В найкоротший термін вказані невідповідності будуть усунені. 

Коли витрати на оформлення бізнес візи не оподатковуються ПДФО та військовим збором

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що підпунктом 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Кодексу передбачено, що не є доходом платника податку - фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, зокрема, на оформлення закордонних паспортів та дозволів на в'їзд (віз).
Зазначені в абзаці другому пп. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 Кодексу витрати не є об'єктом оподаткування цим податком лише за наявності підтвердних документів, що засвідчують вартість цих витрат.

Основним документом, який регулює відрядження працівників органів державної влади, підприємств, установ та організацій, що повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів, є Інструкція про службові відрядження в межах України та за кордон, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13.03.1998 № 59 (далі - Інструкція № 59). При цьому інші підприємства та організації можуть використовувати Інструкцію N 59 як допоміжний (довідковий) документ. Зазначені вище доходи також є об'єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Водночас відповідно до пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором, зокрема доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб, крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.52 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.
Отже, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку — фізичної особи сума відшкодованих йому роботодавцем витрат на оформлення візи, понесених таким платником у разі відрядження за кордон, за умови виконання вимог,установлених п. 170.9 ст. 170 Податкового кодексу.

Детальніше у листі ДФС України від 16.05.2017 № 204/6/99-99-13-02-03-15/ІПК

Перелік об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, які не оподатковуються податком на нерухоме майно

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є житлова та нежитлова нерухомість, у тому числі його частка, фізичних та юридичних осіб, у тому числі нерезидентів, які є власниками таких об’єктів.

При цьому підпунктом 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України визначені об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які не оподатковуються податком на нерухоме майно, а саме:

а) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності);

б) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення, визначені законом, у тому числі їх частки;

в) будівлі дитячих будинків сімейного типу;

г) гуртожитки;

ґ) житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад;

д) об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину;

е) об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках;

є) будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств;

ж) будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності;

з) об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств;

и) об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність;

і) будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та  джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг

 ї) об’єкти нежитлової нерухомості державних та комунальних дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення та відпочинку дітей, а також дитячих санаторно-курортних закладів та закладів оздоровлення і відпочинку дітей, які знаходяться на балансі підприємств, установ та організацій, які є неприбутковими і внесені контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У разі виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій;

й) об’єкти нежитлової нерухомості державних та комунальних центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, центрів фізичного здоров’я населення, центрів з розвитку фізичної культури і спорту інвалідів, дитячо-юнацьких спортивних шкіл, а також центрів олімпійської підготовки, шкіл вищої спортивної майстерності, дитячо-юнацьких спортивних шкіл і спортивних споруд всеукраїнських фізкультурно-спортивних товариств, їх місцевих осередків та відокремлених підрозділів, що є неприбутковими та включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій. У разі виключення таких установ та організацій з Реєстру неприбуткових установ та організацій декларація подається платником податку протягом 30 календарних днів з дня виключення, а податок сплачується починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося виключення з Реєстру неприбуткових установ та організацій;

к) об’єкти нежитлової нерухомості баз олімпійської та паралімпійської підготовки. Перелік таких баз затверджується Кабінетом Міністрів України;

л) об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей.

Про застосування коефіцієнта рентабельності

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області щодо практичного застосування коефіцієнта рентабельності гірничодобувних підприємств при обчисленні податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (далі - Рентна плата).

На офіційному веб-сайті ДФС розміщено лист Державної комісії України по запасах корисних копалин щодо визначення тимчасового (до проведення державної експертизи матеріалів геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин) коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства для застосування під час обчислення податкових зобов'язань з Рентної плати у 2017 році, розмір якого становить:

- для нафтогазодобувних підприємств - 0,87,      

- для всіх інших гірничих підприємств - 0,22.

З огляду на викладене, застосування коефіцієнта рентабельності при обчисленні податкових зобов'язань з Рентної плати гірничими підприємствами, наприклад, у випадку видобування підземних вод здійснюється таким чином:

- у разі, якщо підприємство яке на підставі спеціального дозволу на користування надрами добуває підземну воду - платник Рентної плати відповідно до п.п. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 ПКУ та має протокол затвердження запасів корисних копалин ділянки надр (родовища або частини родовища) державна експертиза яких виконана у порядку визначеному Положенням про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1994 року № 865 (далі - Положення) після 2012 року, застосовує коефіцієнт рентабельності, який визначено у такому протоколі затвердження запасів корисних копалин ділянки надр (родовища або частини родовища);

- у разі, якщо підприємство яке на підставі спеціального дозволу на користування надрами добуває підземну воду та має протокол затвердження запасів корисних копалин (родовища або частини родовища) державна експертиза яких у порядку визначеному Положенням виконана до 2012 року, застосовує коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства, який відповідає величині 3 (трьох) облікових ставок Національного банку України, що діяли у податковому (звітному) періоді;

- у разі якщо підприємство, яке на підставі спеціального дозволу на користування надрами добуває підземну воду з метою геологічного вивчення, у тому числі на етапі дослідно-промислової розробки, та не має протоколу затвердження запасів корисних копалин (родовища або частини родовища), оскільки геологічне вивчення такого родовища або частини родовища ще не завершено у встановлений спеціальним дозволом на користування надрами термін виконання державної експертизи, або якщо підприємство добуває підземну воду на підставі дозволу на спеціальне водокористування із вилученням води з підземного водного об'єкта - платник Рентної плати відповідно до п.п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу та погодження Державної служби геології та надр України до зазначеного дозволу на спеціальне водокористування не містить вимог щодо обов'язкового геологічного вивчення такого родовища або частини родовища із оцінкою та захистом запасів корисних копалин такого родовища або частини родовища шляхом виконання державної експертизи у порядку визначеному Положенням, обчислює податкові зобов'язання з Рентної плати із застосуванням коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства, обчисленого Державною комісією України по запасах корисних копалин для відповідного податкового року, опублікованого органами ДФС на офіційному веб-сайті.

Продавці технічно складних побутових товарів повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій

Усі без винятку суб’єкти господарювання, які здійснюють продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, повинні застосувати реєстратори розрахункових операцій. Про це повідомив в.о. начальника відділу фактичних перевірок контролю за готівковими операціями Департаменту аудиту ДФС Станіслав Кубрін.

За його словами, перелік товарів, які повинні продаватися виключно через касові апарати,  затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року №231.

«Такі новації, перш за все, сприятимуть виведенню з «тіні» ринку побутової техніки та створять рівні умови для всіх суб’єктів господарювання цього сектору. Крім того, декларування платниками всіх отриманих від такого продажу доходів, дозволить залучити додаткові кошти до державного бюджету», – розповів Станіслав Кубрін.

Посадовець підкреслив, що користь від нововведень отримають і споживачі, оскільки вони зможуть придбати легальну техніку та за наявності фіскального чека захистити свої права у разі купівлі неякісного товару.

«Сьогодні законодавчо затверджено близько 150 моделей реєстраторів розрахункових операцій, які суб’єкти господарювання можуть використовувати у своїй діяльності. Вартість такого апарату та його обслуговування не буде дуже витратним та обтяжливим для продавців технічно складних побутових товарів», – зазначив Станіслав Кубрін.

Він також нагадав, що за незастосування реєстраторів розрахункових операцій при реалізації товарів передбачено штрафні санкції у розмірі 1 гривні  за порушення, вчинене вперше, та 100% вартості проданих товарів – за кожне наступне здійснене порушення.

ПДФО та ЄСВ при компенсації підприємством частини вартості путівки співробітника

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18 відс., визначену ст. 167 Кодексу (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу).

Водночас, статтею 7 Закону № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено базу нарахування єдиного внеску. Згідно з частиною п’ятою ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для роботодавців встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 зазначеного Закону  бази нарахування єдиного внеску. Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року № 1170.

Сума компенсації частини вартості путівки на санаторно-курортне лікування (оздоровлення), яка надається за рахунок коштів роботодавця платникам податку – працівникам, не визначенаПереліком як виплата, що звільняється від нарахування єдиного внеску.

Враховуючи викладене, сума компенсації частини вартості путівки на санаторно-курортне лікування (оздоровлення), яка надається за рахунок коштів роботодавця платникам податку – працівникам та їх неповнолітнім дітям, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу таких платників як додаткове благо та оподатковується податком на доходи фізичних осіб на загальних підставах.

При цьому сума зазначеної компенсації, що надається роботодавцем працівникам, є базою нарахування єдиного внеску.

Іноземні доходи – об’єкт оподаткування ПДФО

Нагадуємо про те, що відповідно до пп. 163.1.3 статті 163 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) доходи, отримані резидентами з джерел за межами України є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб.

Порядок оподаткування іноземних доходів регламентовано п. 170.11 статті 170 Кодексу, яким визначено, що у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18 відсотків. У разі, якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Відповідно до п. 13.4 ст. 13 Кодексу суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими цим Кодексом.

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ст. 13 Кодексу).

Звіт про кошти на відрядження – строки та правила подання

Вимоги щодо подання звітності стосовно використання коштів на відрядження встановлено підпунктом 170.9.2 статті 170 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, складається підзвітною особою, що отримала такі кошти на підприємствах всіх організаційно-правових форм або у самозайнятої особи за формою, встановленою наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2015 р. № 841.

Строки надання Звіту залежать від форми надання авансу (готівкова чи безготівкова).

Якщо відряджена особа отримала аванс на відрядження або під звіт у готівковій формі, звітність про використання  вказаних коштів подається до закінчення п'ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку:

а) завершує таке відрядження;

б) завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок особи, що видала кошти під звіт.

У разі якщо під час службових відряджень відряджена особа - платник податку отримав готівку з застосуванням платіжних карток, він подає звіт про використання виданих на відрядження коштів і повертає суму надміру витрачених коштів до закінчення третього банківського дня після завершення відрядження. Відрядженій особі - платнику податку, який застосував платіжні картки для проведення розрахунків у безготівковій формі, а строк подання платником податку Звіту не перевищив десяти банківських днів, за наявності поважних причин роботодавець (самозайнята особа) може продовжити такий строк до двадцяти банківських днів (до з'ясування питання в разі виявлення розбіжностей між відповідними звітними документами).

Фізична особа, яка отримала такі кошти, заповнює всі графи Звіту, крім: "Звіт перевірено", "Залишок унесений (перевитрата видана) в сумі за касовим ордером", кореспонденції рахунків бухгалтерського обліку, розрахунку суми утриманого податку за несвоєчасно повернуті витрачені кошти на відрядження або під звіт, які заповнюються особою, яка надала такі кошти. Графу "Звіт затверджено" підписує керівник (податковий агент). До Звіту додаються оригінали документів, що підтверджують суми понесених витрат.

За наявності надміру витрачених коштів їх сума повертається платником податку в касу або зараховується на банківський рахунок особи, що їх видала, до або під час подання зазначеного звіту.

Якщо платник податку не повертає суми надміру витрачених коштів протягом звітного місяця, на який припадає граничний строк (до закінчення третього або п'ятого, а в окремих випадках десятого чи двадцятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку завершує відрядження або завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок податкового агента платника податку, що надав кошти під звіт), то така сума, помножена на коефіцієнт 1,2195  (п.164.5 ПКУ), підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 % за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць. У разі недостатності суми доходу - за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців до повної сплати суми такого податку.

Право на виплату доходу без наявності облікового номеру платника

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що громадяни при отриманні доходів, з яких утримуються податки, зобов’язані надавати податковому агенту інформацію про свій реєстраційний номер облікової картки, а особи, які за своїми релігійними переконаннями відмовилися від прийняття номеру і повідомили про це  відповідний контролюючий орган та мають відмітку у паспорті,  надають серію та номер паспорту. Вищезазначені документи, які ідентифікують фізичну особу, надаються також і при сплаті податків і зборів, у разі відкриття рахунків у банках або інших фінансових установах, при укладанні цивільно-правових договорів, реєстрації майна, транспортних засобів та інших активів, оформленні пільг, субсидій та інших соціальних виплат тощо. Тобто, в усіх документах, які містять інформацію про об’єкти оподаткування фізичних осіб або про сплату податків, має зазначатися реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичної особи, яка має відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта).

Звертаємо увагу, документи, пов’язані з проведенням вищезазначених операцій, які не мають реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта, вважаються оформленими з порушенням вимог законодавства України.

Нагадаємо, що відповідно до норм Податкового кодексу України фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру, зобов’язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред’явити документ, що посвідчує особу. А для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття коду, зобов’язана особисто подати відповідному органу ДФС  повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім’ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред’явити паспорт.
Варто пам’ятати,  що про одержані фізособами доходи та сплачені з них суми податку податкові агенти зобов’язані повідомити контролюючі органи за ф.1ДФ, яка містить обов’язкову графу для заповнення «Податковий номер або серія та номер паспорта».

Враховуючи зазначені вимоги, податковий агент має право виплачувати дохід лише тим фізичним особам, які мають реєстраційний номер облікової картки платника податків, та громадянам України, у паспортах яких є відмітка про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта.

Амортизація основних засобів приватних підприємців – умови та методи

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що діюче законодавство передбачає можливість для приватних підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, проводити нарахування амортизації на деякі об'єкти основних засобів та нематеріальних активів, які використовуються ними під час проведення господарської діяльності та включати такі амортизаційні відрахування до складу витрат.

У пункті 177.4.6 статті 177 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) наведені основні законодавчі вимоги стосовно процесу нарахування амортизації підприємцями, які сплачують податки на загальних підставах.

Насамперед, це добровільний вибір суб’єкта господарювання, тобто нарахування амортизації проводиться виключно за власним бажанням та вибором підприємця. Але якщо такий вибір ним зроблено, далі слід чітко дотримуватися установлених ПКУ правил та методик процедури амортвідрахувань.

По-перше – обов’язкове ведення окремого обліку нарахування амортизації. Тобто, облік вартості, яка амортизується, ведеться за кожним об'єктом. Підлягають амортизації витрати на придбання (самостійне виготовлення)  основних засобів та витрати на придбання нематеріальних активів.

По-друге – слід враховувати законодавчі обмеження щодо категорій активів, які не підлягають амортизації в обліку приватних підприємців. Це земельні ділянки, об’єкти житлової нерухомості та легкові та вантажні автомобілі. Також не підлягають амортизації та повністю включаються до складу витрат звітного періоду витрати на проведення ремонту, реконструкції, модернізації та інших видів поліпшення основних засобів та ліквідацію основних засобів (у частині залишкової вартості).

Розрахунок амортизації основних засобів та нематеріальних активів здійснюється виключно із застосуванням прямолінійного методу нарахування амортизації. Вказаний метод передбачає обрахунок річної суми амортизації шляхом діленням первісної вартості об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, яка амортизується, на строк корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів.

Амортизація нараховується протягом строку корисного використання (експлуатації) об'єкта основних засобів та нематеріальних активів, самостійно установленого фізичною особою, але не менше мінімально допустимого строку корисного використання об'єкта основних засобів та нематеріальних активів:

Групи

Мінімально допустимі строки корисного використання, років

1 - Капітальні витрати на поліпшення земель, не пов'язані з будівництвом

15

2 - Будівлі, споруди, передавальні пристрої

10

3 - Машини, обладнання, тварини, багаторічні насадження та інше

5

4 - Нематеріальні активи

відповідно до правовстановлюючого документа, але не менш як два роки

Наприкінці звертаємо увагу на те, що вищевказані правила поширюються виключно на об'єкти основних засобів та нематеріальних активів, витрати на придбання чи самостійне виготовлення яких підтверджені документально.

Дата складання податкової накладної – як виправити помилку

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує платникам ПДВ про те, що податкова накладна складається постачальником товарів чи послуг у день виникнення податкових зобов'язань з ПДВ, визначених відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України, тобто за правилом "першої події".

Відповідно, податкова накладна, складена іншою датою, ніж дата виникнення "першої події", є помилково складеною податковою накладною.

Звертаємо увагу, що, помилка у даті складання податкової накладної не може бути виправлена шляхом подання розрахунку коригування із зазначенням правильної дати складання такої податкової накладної. В день виявлення такої помилки платник податку має скласти розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до такої помилкової податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної, в якому усі числові показники зазначити зі знаком "-". Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН покупцем (отримувачем) товарів/послуг, на якого було складено таку помилкову податкову накладну, з дотриманням визначених ПКУ термінів реєстрації. Одночасно з цим платник податку складає нову податкову накладну за такою операцією із зазначенням у такій податковій накладній дати складання, що відповідає даті настання "першої події" за такою операцією. Така податкова накладна підлягає обов'язковій реєстрації в ЄРПН таким платником податку з урахуванням термінів, встановлених Податковим кодексом  для такої реєстрації.

Внесені зміни до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість

12.05.2017 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.03.2017 №368, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 07.04.2017 за №465/30333 (далі – Наказ №368), який вніс зміни до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі – Положення), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130, зареєстрованого у Мінюсті України 17.11.2014 за №1456/26233.

Зміни, передбачені Наказом №368, привели у відповідність норми Положення та п.п.4 п.2 розділу XIX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), згідно з яким з 01.01.2017 втратила чинність стаття 209 ПКУ, що визначала спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства.

Зокрема, Наказом №368 встановлено, що сільськогосподарські підприємства, які станом на 01.01.2017 зареєстровані як суб’єкти спеціального режиму оподаткування ПДВ, вважаються платниками цього податку на загальних підставах, починаючи з 01.01.2017, і стосовно таких сільськогосподарських підприємств:

- з 1 січня 2017 року втрачають чинність витяги з реєстру ПДВ, що були видані контролюючими органами до 01.01.2017;

- контролюючі органи, в яких такі сільськогосподарські підприємства перебувають на обліку, приймають рішення та вносять до реєстру платників ПДВ записи про зняття підприємств з реєстрації як суб’єктів спеціального режиму оподаткування з одночасною реєстрацією платниками ПДВ на загальних підставах.

До уваги ФОП – пенсіонерів за віком або інвалідів!

Законом України від 06.12.2016 №1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (далі – Закон №1774) внесено низку змін до Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464), які набули чинності з 01.01.2017, зокрема, щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) фізичними особами – підприємцями (далі – ФОП), у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування.

Звертаємо увагу, що відносини у сфері державної політики з адміністрування єдиного внеску регулюються виключно Законом №2464.

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону №2464 ФОП, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплатиза себеєдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (далі – пенсіонери за віком або інваліди). Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (далі – Звіт) ФОП, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та є пенсіонерами за віком або інвалідами не подається.

Частиною 4 статті 4 Закону №2464 також визначено, що ФОП, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами, можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

У разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску зазначені особи формують та подають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік.

Пунктом 1 частини другої статті 6 Закону №2464 визначено, що платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та у повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом №2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів відповідно до статті 25 Закону №2464.

Враховуючи зазначене, у разі самостійного визначення бази нарахування єдиного внеску ФОП, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами, такі ФОП на загальних підставах сплачують єдиний внесок та подають Звіт за формою згідно:

- з таблицею 1 додатка 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23.04.2015 за №460/26905 (далі – Порядок №435), – ФОП, які перебувають на загальній системі оподаткування;

 - з таблицею 2 додатка 5 до Порядку №435 – ФОП, які обрали спрощену систему оподаткування.

Після внесення змін в держреєстратора щодо виду діяльності платник єдиного податку повинен звернутися в податкову

Після визначення платником єдиного податку КВЕДу нового виду діяльності чи з метою заміни основного, спочатку потрібно звернутися до держреєстратора для внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань із заявою за формою № 11. У заяві обов’язкового треба зазначити лише ті КВЕДи, які заплановано додати та/або виключити,: навпроти коду виду економічної діяльності потрібно проставити позначку «х», вказавши таким чином, який КВЕД необхідно включити або виключити.

У разі якщо попередні класифікатори актуальні та саме за ними планується здійснювати діяльність і надалі, то в заяві вони не зазначаються.

Зазначимо, що заяву може бути подано тільки особисто заявником або його представником.

Після подання заяви до держреєстратора потрібно подати заяву до контролюючого органу за місцем реєстрації, зазначивши нові види діяльності.

Термін подання заяви у разі зміни видів господарської діяльності:

для I та  II груп платників єдиного податку  - не пізніше 20 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни;

для III та  IV груп платників єдиного податку – разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому відбулися такі зміни. 

У разі якщо підприємець отримав дохід від здійснення діяльності, не зазначеної в Єдиному державному реєстрі як підприємницька діяльність, то такий дохід вважається отриманим не як підприємцем, а як фізичною особою.

У такому випадку платник зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподаткованого доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів (пп.168.2.1 п.168.2 ст.168 Податкового кодексу). Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування.

Крім того, така особа є платником військового збору. Ставка збору становить 1,5 відсотків від об’єкта оподаткування, визначеного п.163.1 ст.163 зазначеного кодексу.

Якщо є підприємець отримав дохід від здійснення підприємницької діяльності, зазначеної в Єдиному державному реєстрі, але  при цьому не зазначеної в Реєстрі платників єдиного податку у зв’язку з відсутністю заяви про внесення змін до цього реєстру, то в такому разі платник єдиного податку зобов’язаний перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом, з першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності (пп.7 пп.298.2.3 п. 298.2 ст.298 цього Кодексу).

Крім того, до доходу, отриманого від провадження діяльності, не зазначеної у реєстрі платників єдиного податку, віднесених до першої або другої групи, ставки єдиного податку встановлюється у розмірі 15 відсотків.

Довідково: журнал «Вісник. Право знати про податки і збори» № 17, травень 2017, ст.30.

Спадщина, успадкована членами сім’ї спадкодавця другого ступеня з 2017 року оподатковується за нульовою ставкою ПДФО

З 25 березня набрав чинності Закон України від 23 лютого 2017 року № 1910-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» (далі – Закон №1910-VIII), який опубліковано в газеті «Голос України» від 24 березня 2017 року №54. Законом №1910-VIII внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ) щодо визначення членів сім’ї фізичної особи першого та другого ступенів споріднення, а також щодо оподаткування спадщини за нульовою ставкою у разі успадкування майна цими категоріями осіб із застосуванням цих норм з 1 січня 2017 року.

Відтепер згідно з підпунктом 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, із змінами та доповненнями, членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб тепер оподатковується спадщина, успадкована членами сім’ї спадкодавця другого ступеня споріднення: рідними братами та сестрами, бабусями та дідусями, онуками.

До 1 січня 2017 року не оподатковувалась лише спадщина, що успадковувалася членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені).

Такий самий порядок оподаткування стосується і подарунків, які оподатковуються згідно з правилами, встановленими для оподаткування спадщини. Подарунки від родичів першого та другого ступеня споріднення оподатковуються за нульовою ставкою.

Доходи у вигляді дарунка, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юридичною особою або фізичною особою - підприємцем, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розділом IV Податкового кодексу України для оподаткування додаткового блага (абзац другий пункту 174.6 статті 174 ПКУ).

Скасовано необхідність оцінки майна у разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою та дарування об’єктів, які оподатковуються за нульовою ставкою.

В інших випадках отримання доходів у вигляді об’єктів спадщини/дарунків об’єктом оподаткування є оціночна вартість таких об’єктів спадщини/дарунків, визначена згідно із законом.

Оподаткування операцій з продажу цінних паперів між нерезидентами за межами території України

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області інформує, що Державна фіскальна служба України у листі від 26.04.2017 №9013/6/99-99-15-02-02-15 (далі – лист ДФС №9013) надала роз’яснення щодо оподаткування операцій з продажу цінних паперів між нерезидентами за межами території України.

Відповідно до п.133.2 ст.133 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платниками податку на прибуток підприємств - нерезидентами є:

- юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України;

- постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.

Відповідно до п.п.14.1.54 п.14.1 ст.14 Кодексу, доходом з джерелом їх походження з України є дохід, отриманий нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

Таким чином, прибуток нерезидента від здійснення операцій з продажу цінних паперів іншому нерезиденту за межами території України не підлягає оподаткуванню відповідно до п.п.141.4.2 п.141.4 ст.141 Кодексу.

ДФС та МВФ обговорили стан впровадження реформ у податковій та митній сферах

Податкова та митна реформи, а також стратегічне реформування ДФС стали головними темами обговорення під час зустрічі в.о. Голови ДФС Мирослава Продана з представниками Міжнародного Валютного Фонду на чолі з головою місії МВФ в Україні Роном вад Роденом.

Під час зустрічі Мирослав Продан відзначив конструктивну співпрацю служби з технічною місією МВФ, за результатами якої напрацьовані кроки, пов’язані з реформуванням ДФС та вирішенням існуючих проблемних питань. За словами в.о. Голови ДФС, з початку року фіскальну службу вже відвідали 2 технічні місії МВФ, а протягом 2016 року таких місій було 16.

«Ми готові до подальшої плідної співпраці з Міжнародним Валютним Фондом та вважаємо рекомендації, які сьогодні пропонує нам місія МВФ, ключовим фактором у реформуванні фіскальної служби», - зазначив Мирослав Продан.

За його словами, ДФС надала до Міністерства фінансів України проекти нормативних документів, якими пропонується внесення змін до існуючого законодавства для ефективного втілення розроблених реформ.

Мирослав Продан поінформував представників місії МВФ, що завдяки фінансовому ресурсу, отриманому при 10%-ому перевиконанні індикативів із забезпечення митних платежів, вже вдвічі збільшена заробітна плата митників. Крім того, значні кошти спрямовано на митниці ДФС в регіони для вирішення першочергових питань розвитку інфраструктури та обладнання пунктів пропуску.

«Завдяки застосуванню нововведень, пов’язаних із ІТ-технологіями, суттєво збільшилися надходження ПДВ, податку на прибуток, середньоденні надходження митних платежів. Якщо порівнювати середньоденні надходження від митниці у квітні 2016 року з квітнем 2017 року, то вони з 900 млн. в день збільшилися до 1 млрд. 370 млн. гривень», - підкреслив Мирослав Продан.

В.о. Голови ДФС також повідомив, що за результатами І півріччя в Електронному кабінеті платника планується забезпечення  всього спектру послуг ДФС для того, щоб суб’єкт господарювання, не звертаючись до фіскальних органів, мав змогу отримати всі необхідні йому адміністративні послуги  та  довідки.

ДФС та Митний директорат Податкової адміністрації Держави Ізраїль домовилися про взаємну допомогу в митних питаннях

Державна фіскальна служба України та Митний директорат Податкової адміністрації Держави Ізраїль підписали Адміністративне розпорядження відносно взаємної допомоги в митних питаннях стосовно обміну даними статистики двосторонньої торгівлі.

Документ було підписано Головою Податкової адміністрації Моше Ашер та Надзвичайним і Повноважним Послом України в Державі Ізраїль Геннадієм Надоленком у рамках офіційного візиту Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана до Держави Ізраїль.

Документом передбачено періодичний обмін вартісними та кількісними даними про взаємний імпорт-експорт товарів на рівні товарних категорій національних товарних номенклатур зовнішньоекономічної діяльності.

Підписання Адміністративного розпорядження між Державною фіскальною службою України та Митним директоратом Податкової адміністрації Держави Ізраїль відносно взаємної допомоги в митних питаннях стосовно обміну даними статистики двосторонньої торгівлі надасть змогу здійснювати більш повний та достовірний аналіз основних тенденцій у зовнішньоторговельному обігу між двома країнами, у тому числі шляхом співставного аналізу даних.

За даними митної статистики зовнішньої торгівлі України у 2016 році товарообіг між Україною та Ізраїлем становив 666 млн. дол. (експорт – 489 млн. дол. США, імпорт – 177 млн. дол. США).

Міжрегіональною митницею ДФС викрито факт незаконного ввезення поліпропіленових плівок вартістю понад 2 млн. гривень

Міжрегіональною митницею ДФС під час проведення контрольних заходів на митному посту «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС при проведенні митного огляду міжнародного експрес-відправлення документального характеру, яке надійшло із Індії на адресу одного з Київських підприємств, було виявлено оригінальний пакет документів на товар «біаксеально орієнтована поліпропіленова плівка», який було ввезено за попередньою митною декларацією через Одеську митницю ДФС.

Товар було заявлено до митного оформлення в Київській міській митниці ДФС, його фактурна вартість згідно з поданими до митного контролю документами складала 58 535 доларів США.

Проте при порівнянні відомостей, зазначених в документах в експрес-відправленні, з документами, на підставі яких товари переміщено через митний кордон України й подано до митного контролю та митного оформлення, встановлено, що вони стосуються однієї партії товарів.

Згідно з виявленими документами фактична вартість товару становить 76 802долари США, або  2 034 173 грн. по курсу НБУ.

Таким чином, товар переміщено через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митним органам як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо вартості товару. Це призвело до нанесення збитків державі у вигляді недоборів митних платежів та інших податків.

За даним фактом Міжрегіональною митницею ДФС у відношенні керівника українського підприємства, який згідно з вимогами Митного кодексу України зобов’язаний був надати до митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією щодо товару, складено протокол про порушення митних правил за ч.1 ст.483 Митного кодексу України, санкції якої передбачають накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів з їх конфіскацією.

Мирослав Продан: Сучасна система фінансових розслідувань має враховувати найкращі світові практики

Розвиток сучасної системи фінансових розслідувань не може бути ефективним без врахування найкращих світових практик та розробок у цьому напрямі. Про це заявив в.о. Голови ДФС Мирослав Продан сьогодні, 19 травня, під час Міжнародної науково-практичної конференції на тему «Фінансові розслідування: імплементація європейського досвіду в Україні».

Учасниками конференції стали представники Уряду України, комітетів Верховної ради України, ДФС, Робочого апарату УкрбюроІнтерполу в Україні, громадських організацій, вищих навчальних закладів та науково-дослідних установ.

Серед іноземних делегацій – представники Служби внутрішніх доходів США, Фінансової Гвардії Італії, Податкової та митної служби Її Величності, Митної кримінальної служби Федеративної Республіки Німеччини, Слідчої служби Міністерства фінансів Грузії, Департаменту фінансових розслідувань Комітету Державного контролю Республіки Білорусь.

«Сьогоднішня конференція є кроком на шляху реформування сучасної системи фінансових розслідувань, яка наразі триває в Україні, адже ми маємо прекрасну нагоду почути безпосередньо від наших іноземних колег про їх найкращі практики та можливість їх імплементації в Україні», – зазначив Мирослав Продан.

За його словами, сучасні інституційні перетворення в Україні мають європейський вектор, а тому джерелом визначення новітніх форм і методів боротьби з правопорушеннями у сфері оподаткування, бюджетній та митній сферах, організації правоохоронної діяльності стає саме  світовий досвід.

«Більшість протиправних дій у сфері оподаткування та митній сфері розгалужені у просторі і часі, здійснюються із застосуванням заздалегідь вирахуваних схем, які юридично майже бездоганні, що, на перший погляд, не дає підстав вважати їх злочинними. Їх викриття можливе лише шляхом здійснення комплексу оперативно-розшукових та кримінально-процесуальних дій, спланованих на підставі результатів поглибленого аналізу великих обсягів інформації фінансово-економічного змісту», – розповів Мирослав Продан.

Враховуючи це, підкреслив в.о. Голови ДФС, у роботі підрозділів податкової міліції особливу увагу приділено посиленню інформаційної та аналітичної складової, удосконаленню форм і методів роботи, забезпеченню системної та професійної кадрової політики. 

Під час конференції своїм досвідом у протидії податковим та митним правопорушенням поділилися представники ДФС, Податкової та митної службі Її Величності, Департамент фінансових розслідувань Комітету державного контролю Республіки Білорусь.

Крім того, учасники розглянули інструменти Інтерполу та Європолу для міжнародної співпраці під час досудового розслідування, ознайомилися із підготовкою офіцерів фінансової гвардії Італії, специфікою роботи Служби внутрішніх доходів США, Департаменту кримінальних розслідувань СВД США, Програмою СВД США щодо надання інформації про шахрайство тощо. 

З України до Ірану намагалися незаконно вивезти три старовинні фірмові самовари кінця ХIX – початку ХХ століття

Три старовинні самовари з клеймами самоварних фабрикантів Баташових кінця ХIX – початку ХХ століття намагався вивезти у багажі до Тегерану наш співвітчизник. Чоловік для проходження митного контролю обрав спрощену систему – «зелений коридор», чим автоматично засвідчив, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо вивезення за межі митної території України.

На момент проходження митного контролю дозвільних документів на право переміщення через митний кордон України вказаних предметів громадянин України не мав, до перетину «білої лінії» до інспекторів митниці не звертався та митної декларації не заповнював.

Старовинні самовари, що знаходилися в картонній коробці, запакованій в поліетиленову плівку, було виявлено в багажному відділенні на сумісній ліній контролю зі службою авіабезпеки.

Самовари переміщувалися без ознак приховування. Зі слів громадянина, самовари належать йому особисто.

Своїми діями пасажир порушив порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, яким обмежено переміщення культурних цінностей  через митний кордон України відповідно до Закону України № 1068-ХІV від 21 вересня 1999 р. та інструкції Міністерства Культури і мистецтв України № 258 від 22.04.2002р.

Складено протокол про порушення митних правил. Самовари вилучено до винесення судом рішення у справі. Експертиза встановить їх культурну та історичну цінність.

Митниками затримано пряжу вартістю 4,7 млн. грн., яку переміщували за підробленими документами

У ході проведення контрольних заходів оперативними групами Міжрегіональної митниці ДФС  за результатами аналітично-пошукової роботи та вивчення ризикових операцій було прийнято рішення про проведення митного огляду двох транспортних засобів з вантажем «пряжа», що прямував з Туреччини до Білорусі.

Згідно з поданими до митного контролю документами, заявлена загальна вартість товару становила17 тисяч доларів США.

Проте під час проведення митного контролю вантажів у працівників митниці виникла підозра, що подані до митного оформлення документи мають ознаки підробки, що наразі підтвердилось відповідними висновками експертизи.

За таких обставин перевізником вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю  шляхом подання як підстави для їх переміщення документів з ознаками підробки, що містять неправдиві дані.

Обов'язок подання документів у паперовій або електронній формі під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України покладається на декларанта, уповноважену ним особу або перевізника залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів згідно з п.1 ст. 335 Митного кодексу України.

За вказаними фактами складено два протоколи про порушення митних правил за ознаками ч.1 ст.483 Митного кодексу України, санкції якої передбачають накладення штрафу на винну особу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів з їх конфіскацією.

Товар орієнтовною вартістю 4,7 млн. грн. затримано та вилучено на склад.

Варто зазначити, що переміщувані в митному режимі «транзиту» товари підлягають обов’язковому декларуванню у разі їх переміщення через митний кордон України на умовах Конвенції МДП, статтею 36 якої встановлено відповідальність за порушення положень цієї Конвенції.

Обов'язок подання митним органам документів у паперовій або електронній формі під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України покладається на декларанта, уповноважену ним особу або перевізника залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів згідно п.1 ст. 335 Митного кодексу України.

На Харківщині податкова міліція протидіє незаконному продажу оковитої

Як повідомили у фіскальному відомстві регіону, податковою міліцією ГУ ДФС області з початку року, станом на 18.05.2017, з незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 27,2 млн. грн., в т.ч. підакцизної групи – на 25,4 млн. грн.(алкогольних напоїв на 2,7 млн. грн,  паливно-мастильних матеріалів на  22 млн. грн., тютюнових виробів на 313,3 тис. грн.). Складено 25 протоколів про адміністративні правопорушення по підакцизній групі товарів на суму 739,1  тис. грн.

Так, наприклад, працівники податкової міліції в рамках операції «Акциз-2017» встановили 38-річного харків’янина, який в одному з харківських кафе здійснював торгівлю коньяком та горілкою, не маючи при цьому ані державної реєстрації як суб’єкта підприємницької діяльності, ані ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі лікеро-горілчаних виробів. З незаконного обігу вилучено лікеро-горілчані вироби в кількості 543 літрів  на загальну суму у 63,4 тис. грн. У відношенні вказаного громадянина складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1  ст. 164 КУпАП.

В ході відпрацювання оптово-роздрібної мережі м. Харкова та області з реалізації фальсифікованих лікеро-горілчаних виробів та алкогольних напоїв без дозвільних документів, здійснено 14 перевірок торгівельних об’єктів, в яких здійснюється торгівля лікеро-горілчаними виробами, в тому числі на розлив, в ході яких було виявлено порушення у 6 торгових точках. Наразі їх діяльність припинено, а виявлені 1147 літрів алкогольних напоїв, вилучено до рішення суду.

Головною ж метою слідчо-оперативних підрозділів податкової міліції Харківщини за вказаною лінією роботи – є ліквідація підпільних цехів з виготовлення лікеро-горілчаних виробів, перекриття каналів постачання спирту та незаконного ввезення на територію області алкогольних напоїв. На сьогодні, податковою міліцією виявлено та припинено діяльність 4-х підпільних цехів, з них 1 по виробництву ЛГВ та 3 по виготовленню ПММ, розпочато 3 кримінальних провадження за ст.204 КК України.

Так, в ході проведення заходів в рамках операції «Акциз-2017» співробітниками слідчо-оперативних підрозділів ГУ ДФС області виявлено факт зберігання та реалізації одним із підприємців Харківщини незаконно ввезених на митну територію України елітних лікеро-горілчаних виробів, чим попереджено реалізацію на території Харківської області контрабандних алкогольних  напоївіноземного виробництва.

З незаконного обігу вилучено контрабандних елітних алкогольних напоїв іноземного виробництва в кількості 7680 пляшок (654 дал) орієнтовною вартістю  2334,5 тис. грн., у Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження за ознаками ч.1 ст.204 КК України.

На теперішній час здійснюються заходи щодо встановлення повного кола осіб, причетних до протиправної діяльності, встановлюються канали постачання контрабандної продукції та місця її реалізації.  

Робота не припиняється.                      

Фахівці фіскальної служби Харківщини взяли участь у роботі Міжнародної науково-практичної конференції

З науковцями обговорили важливе питання провідної ролі інформаційної складової в системі комунікацій органів ДФС.

Начальник відділу комунікації зі ЗМІ ГУ ДФС у Харківській області Яна Чуб під час своєї доповіді розповіла про інформаційні комунікації в системі органів Державної фіскальної служби, які у сучасному суспільстві  набувають актуального значення.На перше місце виходить інформування платників податків та роз’яснення законодавчих новацій і змін в оподаткуванні. Особливо це актуально в умовах скорочення штатної чисельності територіальних підрозділів.  

Платники повинні бути законодавчо обізнаними, адже від цього напряму залежить сплата податків до бюджету, наповнення місцевої та державної казни. Крім того, учасників конференції було проінформовано щодо електронних сервісів, які Державна фіскальна служба України пропонує сьогодні для зручності та комфорту в обслуговуванні своїм платникам та ознайомлено з роботою Електронного кабінету платника.

Набої під панеллю приладів автомобіля

Напередодні у зону митного контролю пункту пропуску «Піски» Харківської митниці ДФС прибув автомобіль, що прямував з Росії до України під керуванням громадянина України. При проведенні усного та письмового декларування водій зазначив про відсутність предметів, що підлягають обов’язковому декларуванню, або предметів, заборонених до переміщення через митний кордон України.

Під час здійснення спільного прикордонно-митного контролю, в салоні  автомобіля під панеллю приладів у відсіку для особистих речей у доступному для візуального огляду місці, знаходились не приховані від митного контролю, однак не оформлені у митному відношенні 28 шт. набоїв калібру 5,6 мм сірого кольору, в картонній коробці, 30 шт. набоїв 5,6 мм жовтого кольору, у картонній коробці, 8 шт набоїв 5,6 мм жовтого кольору, у магазині для набоїв, що належать громадянину.

За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за статтею 472 Митного кодексу України.

Заробітній платні в «конвертах» - ні

Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області нагадує платникам податків, роботодавцям, що з початку року мінімальна заробітна плата в Україні встановлена на рівні 3200 гривень. При цьому, роботодавець має право встановити свій розмір оплати праці, але він не може бути нижче рівня, встановленого державою. А мінімальна заробітна плата встановлюється для оплати праці найменшої складності  або кваліфікації.

Крім того, мінімальна заробітна плата  - показник необхідний для розрахунку мінімального рівня більшості соціальних гарантій  та застосовується для всіх працівників незалежно від організаційно-правових форм підприємств.

Роботодавці, які сплачують заробітну плату «в конвертах», або використовують працю неоформлених робітників, тим самим ухиляються від сплати податків: податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску.  Тим самим вони не тільки обкрадають державу, а і погіршують соціальні гарантії своїх працівників, тому що від суми офіційної заробітної плати залежить майбутня пенсія громадян та соціальні виплати. Ситуація, коли робітник отримує частину заробітної плати «в конвертах», значно погіршує його соціальну захищеність: громадяни не матимуть змоги отримати пенсію,  яка б відповідала рівню їхній реальній заробітній платі.

А для роботодавця виплата  «тіньової» заробітної плати – це робота поза межами  правового простору, це плинність кадрів, постійне заміна середнього робітника, відсутність розвитку виробництва, програш в конкурентній боротьбі, і, як підсумок, загублений бізнес.

За чотири місяці великий бізнес сплатив до державного бюджету 80,4 млрд. грн.

Збір платежів до державного бюджету протягом січня-квітня поточного року перевищив аналогічний період 2016 року на 12 млрд. гривень. Частка податкових платежів великого бізнесу, що обслуговується Офісом великих платників податків ДФС, склала 55,5% від загального збору платежів по Україні.

У розрізі основних податків до державного бюджету надійшло: податку на додану вартість – 43,3 млрд.грн., акцизного податку – 20 млрд.грн., податку на прибуток – 6,7 млрд.грн., частини чистого прибутку – 3,3 млрд.гривень.

«Постійно проводиться робота з великими платниками  по податковим ризикам і як результат - значне зростання надходжень до бюджету по податку на додану вартість, що додатково складає 8,6 млрд. грн. Це на 25 % більше січня – квітня минулого року», - зазначив начальник Офісу великих платників Євген Бамбізов.

Збільшилися також надходження зі збору акцизного податку на 4,1 млрд.грн., або на 26% порівняно з відповідним періодом 2016 року.

За словами Євгена Бамбізова,  Офісом великих платників з початку року досягнуто виконання доведених індикативних показників по бюджетоформуючих податках: з податку на прибуток в 1,8 раза, або на 3 млрд.грн., з частини чистого прибутку в 1,5 раза, або на 1,1 млрд. гривень.

Біля трьох мільярдів гривень задекларували мешканці Харківщини

Завершено щорічну кампанію декларування доходів громадян, отриманих у минулому році, яка  проводилася Державною  Фіскальною Службою України з січня по квітень поточного року.

Понад 31 тис. мешканців Харкова та області виконали свій конституційний обов’язок, прозвітувавши про свої минулорічні доходи. Загальна сума задекларованих ними статків - майже 3 млрд. грн., що на 91,5 млн. грн. більше ніж у  2016 році.

Громадяни декларували: спадщину (457,1 млн. грн.), доходи від продажу сільгосппродукції (106,3 млн. грн.), доходи, отримані від надання майна в оренду (78,4 млн. грн.) тощо.

Сума податку на доходи фізичних осіб до сплати в бюджет згідно поданих декларацій склала  81,1 млн. грн., військового збору – 13,5 млн. грн.

При цьому, доходи понад 1,0 млн. грн. задекларували 329 громадян. В деклараціях мільйонери  вказали  1,4 млрд. грн. доходів.

Нагадаємо, що до кінця року надати декларації про доходи можуть громадяни, які мають право на податкову знижку відповідно до Податкового кодексу України.

На сьогодні таким правом вже скористались понад 2,5 тис. мешканців Харківщини. Загальна сума податку на доходи фізичних осіб, яка буде їм повернута з бюджету - 3,7 млн. грн.

Маріхуана в кишені - службовий собака митників викрив порушника

Напередодні на митному пості «Щербаківка» під час митного контролю пасажирського автобусу, який слідував з міста Бердянськ до міста Москва, пасажири та водій автобусу запевнили, що ніхто з них не переміщує наркотичні засоби або інші заборонені предмети чи речовини.

Але службовий собака митників Любомир спрацював на особисті речі громадянина України, який слідував на пасажирському місці. При додатковому усному декларуванні пасажир повторно заявив, що не переміщує наркотичні засоби.

Пасажиру було запропоновано добровільно разом з особистими речами прослідувати в приміщення митного посту. Вже в приміщенні Любомир спрацював на ліву кишеню куртки громадянина. Пасажир пояснив, що у лівій кишені куртки знаходиться  згорток з «марихуаною» вагою майже 6 грамів, який він приховав від митного контролю для особистого споживання на території РФ.

Відносно правопорушника складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

З початку року великі платники податків наповнили місцеві бюджети на 4,8 млрд. грн.

З початку 2017 року великі підприємства, які обслуговуються в Офісі великих платників податків ДФС, сплатили до місцевих бюджетів 4,8 млрд. грн., або 9,7% від загальних податкових надходжень місцевих бюджетів країни. У порівнянні з січнем – квітнем 2016 року досягнуто 25%-го зростання надходжень до бюджетів місцевого рівня.

Визначальним джерелом наповнення міських бюджетів є податок на доходи фізичних осіб (питома вага - 55%). З початку року представники великого бізнесу сплатили 2,8 млрд. грн. цього податку.

Крім того, протягом січня-квітня 2017 року, великі платники перерахували до місцевих бюджету 1,1 млрд. грн. земельного податку, 805,3 млн. грн. податку на прибуток підприємств та 33,4 млн. грн. рентної плати за спеціальне використання води.

«Фантом» затримав партію ювелірних виробів та антикваріату

Співробітники спецпідрозділу податкової міліції «Фантом» затримали на лінії розмежування партію ювелірних виробів та антикваріату, яку намагалися незаконно перевезти через контрольно-пропускний пункт в'їзду-виїзду.

Було проведено огляд речей громадянина, який прямував з тимчасово-окупованої території до Харкова. Серед речей в прихованому вигляді було виявлено ювелірні вироби, старовинну ікону Сергія Радонезького, наручні і кишенькові годинники радянського та іноземного виробництва, грошові знаки дореволюційного періоду, монети, а також радіодеталі, що містять дорогоцінні матеріали.

За словами громадянина, вказані речі він планував реалізувати в Харкові.

Наразі виявлені ТМЦ вилучено. Стосовно громадянина складено протокол про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-3 КУпАП.

 

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер:

вологість:

тиск:

вітер: